Prokuroria shpall këtë vendim ndaj sulmuesve të Ziadin Selës dhe Zoran Zaevit

21:57 | 30 Prill 2017

Prokuroria Themelore Publike – Shkup, pas mbledhjes së dëshmive përkatëse, për pesëmbëdhjetë të përfshirë në trazirat në Parlament, fillimisht nisi procedurat për shkak të dyshimit për kryerjen e veprës penale “Pjesëmarrje në një turmë që penguan personin zyrtar në kryerjen e detyrave zyrtare” sipas nenit 384 të Kodit Penal, ka provuar nga liria shtatë persona, njofton TetovaSot.

Siç njofton Prokuroria e Shkupit përcjell TetovaSot, aktualisht, shtatë e personave janë privuar nga liria. Prokurori publik kompetent, ka konstatuar se janë përmbushur bazat ligjore për katërmbëdhjetë të dyshuar deri tek gjykatësi i procedurës së paraprake për masën e paraburgimit.

Ndaj një personi është propozuar përcaktimi i masës për kujdes.