Google ADS

Presidencialet në Maqedoninë e Veriut, Gordana Siljanovska drejt fitores

21:53 | 8 Maj 2024
.

Gordana Siljanovska, kandidatja e VMRO, pritet të jetë presidentja e re e Maqedonisë së Veriut.

Pas raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, në vendin fqinj, ndonëse është numëruar vetëm një pjesë e votave, Siljanovska kryeson bindshëm me 62%, teksa presidenti aktual Stevo Pendarovski ka arritur të mbledhë vetëm 30.4% të preferencave.

Raundi i dytë i presidenciale mund të quhet i vlefshëm pasi dhe KSHZ konfirmoi se pjesëmarrja në votime kaloi pragun e nevojshëm të 40%./A2CNN

Shpërndaje në rrjete sociale