Google ADS

ISHP-Ohër: Për 7 ose 10 ditë do të dihet bilanci i ahengjeve të mëdha

18:21 | 4 Gusht 2020
A. B.

Për shtatë deri në dhjetë ditë do të shihni bilancin e ahengjeve të mëdha, shoqërimin dhe kontaktet e afërta në plazhet e Liqenit të Ohrit. Nëse coronavirusi përhapet, nuk do të jetë vetëm në rajonin e Ohrit, por në të gjithë vendin, vlerësojnë nga Qendra për Shëndet Publik në Ohër.

Epidemiologët janë veçanërisht të shqetësuar sepse këta janë kryesisht të rinj që mund të kalojnë edhe pa simptoma, por përhapin virusin më tej te fëmijët dhe tek më të vjetrit, tek personat me sëmundje kronike.

“Nëse kryhen teste të rregullta brenda një jave, ne mund të shohim se sa prej tyre u infektuan, ndërsa për dhjetë ditë deri në dy javë do të shohim se si virusi do të përhapet më tej. Nuk janë vetëm qytetarët e Ohrit në rrezik, ata gjithashtu shmangën largimin nga shtëpive të tyre në fluksin e madh të turistëve gjatë fundjavës së zgjatur. Por sigurisht që ka pasur kontakte”, tha për “Nova” Sasho Toçko, drejtor i Qendrës për Shëndet Publik në Ohër.

Ai theksoi se ka pasur disa ndërhyrje për luftime dhe ndërhyrje të tjera nga Ministria e Brendshme, si dhe Inspektorati i Tregut, veçanërisht në hapësirën e uzurpuar që është përdorur për plazhe dhe ahengje verore.

A do të dalë një vatër e re e coronavirusit nga Ohri që do të përhapet në të gjithë vendin do të shihet më së shumti në dy javët e ardhshme./Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme