Shoqet e ngushta ngjajnë gjenetikisht, thotë studimi i fundit

22:59 | 15 Janar 2018

Kur është fjala për miqësitë, është e rëndësishme që të jenë disa gjëra të përbashkëta.

Duke parë të njejtin filma dhe duke ndarë shijën e njejtë nëpër restaurant, mund të duket e pabesushme, por e vërteta e një miqësie të fortë mund të qëndrojë në gjenetikën tuaj, transmeton portali arbresh.info

Studimi i fundit i botuar në “Proceedings of the National Academy of Sciences” ka theksuar se miqtë janë më të ngjajshëm gjenetikisht.

Një ekip hulumtuesish nga Stanford, Duke dhe Universiteti i Ëisconsin ekzaminuan 5,500 adoleshentë amerikanë duke përdorur të dhëna nga Studimi Kombëtar Gjimnitor i Adoleshentit në Shëndetin e të rriturve.

Pas kryerjes së një sërë krahasimesh gjenetike mes palëve, ata gjentën ngjajshmëri gjenetike mes tyre, shumë më tepër se midis çifteve që nuk njihnin njëri-tjetrin.

Kjo mund të ndodh për shkak se ata/ato ndjekin shkollën e njejtë dhe rriten në një komunitet të njejtë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara