Receta e ditës: Bukë me hudhër dhe vaj ulliri

10:49 | 27 Prill 2020

Receta që portal arbresh.info sjell sot për ju është një recetë ideale që përdoret nga gjyshet në disa vende të botës.

Përbërësit:

200 ml qumësht
20g maja
2 kube gjalpë
1 lugë çaji sheqer
Kripë pak
100 ml ujë të vakët
430 gr miell
50 ml vaj ulliri
2 thelpinj hudhër
majdanoz

Përgatitja:

Majën e shkrini në ujë të vakët. E hudhni në miell, shtoni gjalpën, kripën dhe qumështin. Përzieni brumin ngadalë dhe lëreni të pushojë për 30 minuta. Pas pushimit përhapeni në tryezë dhe rrokulliseni lehtë.

Formoni brumin në topa të vegjël dhe vendosni në tepsi për pjekje, të cilën më parë e keni lyer me gjalpë. Mbulojeni dhe lëreni të qëndrojë për 20 minuta. Më pas lyeni me të verdhën e vezës dhe spërkateni me kripë.

Piqini ato në 180 gradë C për rreth 40 min. Derdhni 100 ml ujë në një tas, shtoni pak kripë, vaj ulliri, hudhër të grirë dhe majdanoz. Përzieni gjithçka. Dolli pastën e pjekur me salcë hudhër. Lejo që të njomet para se të hahet./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara