Kimikatet e përdorura në patate të skuqura të McDonald’s kurojnë rënien e flokëve

20:44 | 5 Shkurt 2018

Një kimikat i përdorur në patate të skuqura te McDonald’s mund të shërojnë qerosjen te burrat, thotë një studim i fundit.

Shkencëtarët nga Universiteti Nacional i Yokohoma, Japoni, kanë kryer një eksperiment me minj, duke përdorur burimin e qelizave njerëzore, transmeton portali arbresh.info

Kjo rigjeneroi folikula të reja të afta për të nxjerrë flokë të rinjë dhe brenda disa ditësh shkencëtarët kanë gjetur se minjt ishin të mbuluar me gëzof.

Eksperimentet paraprake sugjerojnë se kjo terapi mund të përdoret edhe te njerëzit.

Shpejtësia e ekipit japonez erdhi pasi ata arritën të prodhojnë në masë për herë të parë prodhimin e germave të folikulave të flokëve (HFGs) në laborator dhe sekreti ishte përdorimi që përdoret në patatet e skuqura te McDonald’s./Daily Mail/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale