Buzëqeshja në selfie ju bën të dukeni më të vjetër

00:41 | 18 Maj 2017

Dilni gjithmonë të qeshur në sefie? Surprizë: Kjo iu bën të dukeni më të vjetër!

Gjithmonë keni besuar se buzëqeshja iu bën të dukeni më të rinj por jeni gabuar sepse sipas një studimi të ri të bërë nga Univesiteti i Izraelit Ben Gurion njerëzit të cilët dalin duke qeshur në foto duken më të vjetër.

Në studim janë përfshirë disa studentë vullnetarë të cilët kanë bërë shumë fotot të portretit të tyre. Në mesin e fotove ishin fytyra të qeshura, neutrale dhe të befasuar.

Sipas rezultateve përfundimtare të botuara në revistën Psychonomic Bulletin and Review fytyrat me shprehje të habitur ishin më rinore ndërsa ata fytyrat  e qeshura ishin më të vjetra.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara