Biskota kanadeze, gatuhen për 15 minuta

08:04 | 20 Prill 2021

Recetat e shpejta janë ideale kur kemi nevojë për ndonjë snack.

Portal arbresh.info sjell për ju recetën e biskotave kanadeze, transmeton portal arbresh.info

Përbërësit:

2 gota miell
1 lugë gjellë pluhur pjekje
1 lugë të vogël kripë
1 filxhan gjalpë
1 filxhan djath Cheddar të copëtuar
2 lugë gjelle qepë të njoma ( vetëm fijet e gjelbërta)
1 filxhan qumësht

Përgatitja:

Ngroheni furrën në 425 gradë.

Përzieni miellin, pluhurin e pjekjes dhe kripën në një tas. Përzieni mirë djathin Cheddar dhe qepët në miell, dhe shtoni gradualisht qumështin.

Kthejeni brumin në një sipërfaqe me miell të lehtë dhe me duar të miellosura, gatuani derisa të jetë e butë, rreth 15 herë. Rrotulloni brumin në një trashësi prej 1 inç me një kunj rrotullimi. Pritini biskota me një prerës të rrumbullakët të biskotave 2 1/2-inç; vendoseni në një fletë pjekjeje pa vaj. Shtypni prerjet e brumit së bashku, hapni përsëri dhe prisni brumin e mbetur në raunde.

Piqeni në furrën e parangrohur derisa të marrë ngjyrë të artë, rreth 15 minuta./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara