Zvicra e heq Kosovën nga lista e vendeve me rrezik nga përhapja e Koronavirusit

17:03 | 5 Maj 2021

Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) ne Bernë posa ka aktualizuar listën e vendeve me rrezik. “Kosova dhe Maqedonia Veriut është hequr nga kjo listë, është ky lajmi qe posa është konfirmuar nga zyrtaret nga Berna për gazetën zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Duhet theksuar se Kosova ne këtë listë qëndroi për shumë muaj, gati një vit. Por me përmirësimin e gjendjes se pandemisë nga COVID-19 për çka vërehet një reduktim i shifrave të personave të vdekur dhe të infektuarve, për çka Zvicra e ka hequr sot Kosovën nga lista në fjalë.

Resohet nga autortitet zvicerane të shëndetësisë se në ketë listë të “vendeve në rrezik” nga koronavirusi mbetet Serbia.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara