Rusi, kryhet një tjetër testim i suksesshëm i raketës hipersonike ‘Zircon’

13:26 | 29 Nëntor 2021

Rusia thotë se ka kryer një tjetër testim të suksesshëm të raketës së saj të lundrimit hipersonik Zircon, i përshëndetur nga Presidenti Vladimir Putin si pjesë e një gjenerate të re të sistemeve të pakrahasueshme të armëve.

Raketa u qëllua nga anija luftarake Admiral Gorshkov në Detin e Bardhë dhe goditi një objektiv detar më shumë se 400 km (250 milje) larg, tha ministria e mbrojtjes, në testin e saj të dytë brenda dy javësh, transmeton arbresh.info

Një videoklip i shkurtër tregoi raketën duke ndriçuar qiellin e natës me një shpërthim drite të bardhë.

Shtetet e Bashkuara, Kina dhe Koreja e Veriut janë gjithashtu të përfshira në garën për raketat hipersonike, gjenerata e ardhshme e armëve me rreze të gjatë që janë më të vështira për t’u zbuluar dhe përgjuar. Ato udhëtojnë pesë herë më shpejtë se shpejtësia e e zërit në atmosferën e sipërme, ose rreth 6,200 km/orë (3,850 mph).  

Putin njoftoi për një sërë armësh të reja hipersonike në 2018, duke thënë se ato mund të godasin pothuajse çdo pikë në botë dhe të shmangin një mburojë raketore të ndërtuar nga SHBA./reuters/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara