Presidenti Obama ka shpallur Venezuelën kërcënim kombëtar për SHBA-të

18:29 | 9 Mars 2015

Presidenti Obama lëshoi një urdhër të Hënën ku shpallë Venezuelën kërcënim për sigurinë kombëtare të SHBA-ve.

Obama I sanksionoi 7 individë nga Venezuela si dhe shprehi brenga për Qeverinë venezueliane në trajtimin e tyre që I bëjnë opozitës, trasnmeton Indeksonline.

Shtëpia e Bardhë njoftoi se personat të cilët janë sanksionuar, janë persona që I kanë rrezikuar proceset demokratike, kanë kryer akte dhune apo kanë abuzuar me të drejtat e njeriut , kanë rrezikuar apo dhunuar lirinë e të shprehurit lirshëm, apo që kanë qene zyrtarë të Qeverisë të përfshirë në krim dhe korrupsion.

Shpërndaje në rrjete sociale