Presidenti gjerman e uron Osmanin dhe e fton të takohen së shpejti

12:54 | 17 Prill 2021

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pranuar një letër urimi nga homologu i saj gjerman, Frank-Walter Steinmeier, me të cilën e uron detyrën e saj të re.

Steinmeier theksoi se Gjermania do të vazhdojë të jetë një partner i besueshëm për Kosovën dhe do ta mbështesë për ta arritur progresin e metejmënë rrugën evropiane.

Steinmeier i ka inkurajuar institucionet e reja në angazhimin e tyre përforcimin e sundimit të ligjit, luftën kundër korrupcionit, krimit të organizuar, si dhe përtejkalimin e pasojave nga pandemia COVID-19.

Presidenti i Gjermanisë ka shprehur gatishmërinë përbashkëpunim dhe e ka ftuar Osmanin për takim së shpejti.

 

Lajmet më të lexuara