Pamje të rralla, nga dita kur u vra Enver Maloku

11:08 | 11 Janar 2021

Sot bëhen 22 vjet nga vrasja e veprimtarit të LDK-së, Enver Maloku.

Enver Maloku i cili ishte kreu i Qendrës Informative të Kosovës, u vra më 11 janar 1999, në një kohë kur situata ishte mjaft e rënduar nga lufta.

Pak metra prej banesës së tij në përdhesë të një blloku banesash në Breg të Diellit, në sytë e gruas dhe të fëmijëve, atentatorët e vranë Enver Malokun, i cili ndërroi jetë pak minuta më vonë në spitalin e Prishtinës.

Mediat e huaja e kishin përcjellur me interes edhe funeralin e veprimtarit të LDK-së, i cili ka mërita të mëdha në informimin e publikut në një kohë mjaft të vështirë për Kosovën.

Pas vrasjes së Malokut rreth 70 gazetarë kishin marshuar në rrugët e Prishtinës.

Pamje nga funerali i Enver Malokut në vitin 1999:

 

Shpërndaje në rrjete sociale