Google ADS

Maqedonci: Jemi të gatshëm të përballemi me çdo kërcënim ushtarak nga Serbia

12:03 | 7 Prill 2024
E.H

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Ejup Maqedonci, thotë se forcat e sigurisë së Kosovës mund të përballen me çdo kërcënim që mund të vijë nga Serbia, e cila ka dislokuar ushtrinë e saj në numër të madh pranë kufirit me Kosovën.

Në një intervistë për Anadolu, ministri Maqedonci ka folur për tensionet e fundit me Serbinë, procesin e transformimit të Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri dhe planet për anëtarësimin e Kosovës në NATO, ndihmën ushtarake për Ukrainën dhe marrëdhëniet ushtarake turko-kosovare, transmeton Arbresh.info

Maqedonas vlerësoi se vendosja e njësive të shumta të ushtrisë serbe në jug të territorit të saj, afër kufirit me Kosovën, paraqet rrezik për vendin e tij.

“Ne jemi gjithmonë të gatshëm. Njësitet e KBS-së janë të gatshme kundër të gjitha llojeve të kërcënimeve dhe rreziqeve me të cilat mund të përballet vendi ynë”, tha ai dhe tha se ushtria dhe xhandarmëria serbe kanë 48 baza operative afër kufirit me Kosovën.

Ai tha se Kosova dhe vendet e tjera fqinje e shohin armatimin e ushtrisë serbe dhe blerjen e sistemeve të ndryshme të armatimit nga Kina, Rusia dhe Irani si kërcënim të vazhdueshëm për sigurinë.

Ai vlerësoi se këto veprime bazohen në politikën hegjemoniste dhe agresive të Qeverisë së Serbisë ndaj Kosovës dhe fqinjëve të tjerë.

E gjithë kjo është thënë qartë. Së fundmi ka pasur deklarata të presidentit Vuçiq se Serbia po pret kohën e duhur për aksion ushtarak kundër Kosovës. Pra, kjo na mban në roje, nuk kemi frikë nga këto ngjarje, por tregon neve se duhet të përmirësojmë kapacitetet tona dhe të ndërtojmë ushtrinë tonë, jo vetëm që të përballemi me këtë kërcënim, por edhe të përballemi me kërcënime të tjera që ndikojnë në sigurinë e vendit dhe territorit tonë”, theksoi Maqedonci.

– Procesi i transformimit të KBS-së në ushtri dhe anëtarësimi i Kosovës në NATO

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës tha se Forcat e Sigurisë së Kosovës janë në fazën e dytë të transformimit në ushtri, me fokus rritjen e kapaciteteve të këmbësorisë dhe luftarake për mbrojtje, ndërsa në fazën e tretë dhe të fundit do të hyjnë në vitin 2025. Ai shton se në këtë kuadër fokusi do të jetë ndërtimi i artilerisë, mbrojtjes ajrore dhe kapaciteteve mbështetëse luftarake deri në vitin 2028.

Maqedonci ka theksuar se KBS aktualisht ka rreth katër mijë ushtarë, prej të cilëve 55 janë turq të Kosovës.

Siç tha ai, anëtarësimi në NATO është synimi parësor i sigurisë kombëtare të Kosovës dhe në atë drejtim është bërë përparim i madh në përputhje me doktrinën e NATO-s dhe sistemet e pajisjeve dhe armëve sipas standardeve të aleancës më të fuqishme ushtarake.

“Blerjet tona të armëve janë me vendet e NATO-s. Ne nuk blejmë nga asnjë vend që nuk është anëtar i NATO-s. Ne jemi fokusuar të blejmë kryesisht nga vendet me të cilat kemi partneritet më të ngushtë, si SHBA, Turqia, Gjermania e të tjera.” , thanë maqedonasit.

Duke theksuar se nga viti 2021 deri në vitin 2023 janë ndarë më shumë se 200 milionë euro për prokurimin e armëve dhe pajisjeve të ndryshme në kuadër të transformimit të KBS-së në ushtri, ministri Maqedonci theksoi se standardi i anëtarëve të NATO-s të ndajnë së paku dy për qind. të prodhimit të brendshëm bruto për mbrojtjen.

Maqedonci tha gjithashtu se statusi i Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s së fundmi është përmirësuar nga anëtare vëzhguese në anëtare të asociuar, që paraqet nivelin më të lartë të përfaqësimit para se një vend të bëhet anëtar i plotë.

– Kosova do të ofrojë ndihmë ushtarake për Ukrainën

Ministri Maqedonci deklaroi se Kosova është gjithmonë e gatshme të mbështesë Ukrainën “luftën e drejtë për liri” dhe se edhe pse modeste, ndihma që Kosova i dërgon Ukrainës në këto faza të vështira të luftës për liri është e rëndësishme.

“Qeveria e Kosovës ka vendosur së fundi që të ofrojë dy pako të mbështetjes ushtarake për Ukrainën. Pakoja e parë do të dërgohet në Ukrainë këtë javë dhe do të përbëhet nga kamionë taktikë, automjete taktike dhe automjete të blinduara ushtarake. Pakoja e dytë do të përbëhet nga predha mortajash. 120 mm, 81 mm dhe 60 mm së shpejti do të dërgohen në Ukrainë”, tha Maqedonci.

– Marrëdhënie të veçanta me Turqinë në fushën ushtarake

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës tha se ushtarët turq që shërbejnë në misionin e KFOR-it që nga viti 1999 janë shumë të rëndësishëm për sigurimin e stabilitetit dhe sigurisë në Kosovë. Ai ka vlerësuar se Kosova dhe Turqia kanë “marrëdhënie të veçanta” në fushën ushtarake, bazuar në lidhjet kulturore dhe historike.

“Ne kemi njësi dhe individë që i trajnojmë vazhdimisht në Republikën e Turqisë. Ushtria turke ka shumë ekipe që ofrojnë trajnime të ndryshme për njësitet e KBS-së në Kosovë. Ne kemi marrëdhënie shumë të mira edhe me industrinë ushtarake, gjegjësisht me prokurimin ushtarak. Në këtë drejtim Në fillim të këtij viti ne nënshkruam një marrëveshje kornizë ushtarake me Republikën e Turqisë për të rritur më tej këtë bashkëpunim.E gjithë kjo mbështetje që Turqia i jep kapaciteteve mbrojtëse të vendit tonë është vërtet jetike për vendin tonë, veçanërisht për Ministrinë tonë të Mbrojtja dhe KBS, të kenë një nivel të lartë profesionalizmi sot dhe ndoshta të jenë ndër ushtritë më të avancuara në rajon”, tha Maqedonci.

Duke folur për dronët Bayraktar që Kosova i bleu nga Turqia, Maqedonci theksoi se proceset e testimit dhe trajnimit po vazhdojnë.

“Ne kryejmë aktivitete të ndryshme me ta dhe realisht i shohim si aset themelor të KBS-së”, tha ai.

Duke deklaruar se në inventarin e KBS-së përfshihen produkte turke si raketat antitank Omtas dhe automjetet Vuran me sistem të integruar të armatimit me mortaja 120 mm, Maqedonci shtoi se raketat antitank Javelin do të blihen nga SHBA dhe se procesi i blerjes së pajisjeve dhe armëve. vazhdon.

Forcat e Sigurisë së Kosovës, me ndryshimet përkatëse ligjore, kanë filluar procesin e transformimit në vitin 2018, dhe procesi pritet të zgjasë 10 vjet./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale