LDK: Shqetësues raporti i “Human Rights Watch”

13:10 | 12 Janar 2023

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka reaguar përmes një postimi në facebook në lidhje me raportin e “Human Rights Watch” për vitin 2022 për Kosovën.

Zëdhënësja e kësaj partie Sibel Halimi, ka thënë se ky raport për vitin 2022 është mjaft shqetësues.

Sipas Halimit për shtatë muaj u sulmuan e u kërcënuan 22 gazetarë të vendit.

Ajo tha se ka pasur reagime të dobëta të organeve kompetente, duke shtuar se institucionet e Kosovës nuk duhet të jenë armiq të gazetarëve.

“Shqetësues raporti i ‘Human Rights Watch’ për Kosovën për vitin 2022. Vetëm për shtatë muaj, janë regjistruar 22 raste të sulmeve, kërcënimeve dhe frikësimit ndaj gazetarëve”, tha ajo duke shtuar se kërcënime kanë pasur edhe së fundmi në veri të vendit./arbresh.info

Ja dhe postimi:

Shpërndaje në rrjete sociale