Google ADS

Këshilltari amerikan, Derek Chollet sot do të vizitojë Kosovën

08:19 | 11 Janar 2023
E.H

Derek Chollet, këshilltari i Departamentit Amerikan të Shtetit, do të vizitojë sot Kosovën.

Në orën 13:30, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, do të presë në takim Zyrtarin e Lartë të Departamentit të Shtetit, Derek Chollet.

Kurse kryeministri Albin Kurti, do ta pres në takim Këshilltarin e Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, në ora ora 14:30.

Ndryshe, Chollet ka folur për pritshmëritë gjatë vizitës që do të bëjë në Kosovë, Serbi dhe Maqedoninë e Veriut.

Në njoftimin e DASH-it është thënë se Chollet në Kosovë vjen për të diskutuar për përpjekjet e SHBA-së për ta ndihmuar Kosovën drejt avancimit euroatlantik.

Ndërsa sërish është cekur rëndësia e një marrëveshje në dialogun Kosovë-Serbi, e cila në qendër do ta kishte njohjen e ndërsjellë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme