Google ADS

Haradinaj: Mirënjohje për kontributin e Blairit për ndalimin e gjenocidit në Kosovë

15:06 | 10 Qershor 2024
E.G

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, është takuar ish-kryeministrin britanik, Tony Blair i cili sot po viziton vendin tonë.

Ai shprehu mirënjohjen e tij për kontributin e ish-kryeministrit në ndalimin e gjenocidit, shkruan Arbresh.info.

“Me respekt dhe mirënjohje, për shërbimin, rolin dhe kontributin e tij në ndalimin e gjenocidit, mbështetjen e çlirimit të Kosovës dhe mbrojtjen e të drejtës sonë për një shtet të pavarur, Kryeministrit Tony Blair, në shënimin e 25-vjetorit të Çlirimit, i dedikova medaljen “Me Besim në Zot, Atdhe e Shtet””, shkroi Haradinaj.

“Kontributi i Shkëlqësisë së Tij, z. Blair, për lirinë e popullit të Kosovës, janë vetëm një dimension i lidershipit të tij të jashtëzakonshëm evropian dhe global, i cili tashmë ka hyrë në kapitullin e pashyler të historisë britanike, shqiptare dhe botërore. Populli i Kosovës është përgjithmonë falënderues për mbështetjen dhe angazhimin e Kryeministrit Tony Blair në realizimin e ëndrrës shekullore për liri dhe pavarësi”, përfundoi Haradinaj./Arbresh.info/