Abdixhiku pas marrëveshjes: Mashtrim dhe humbje e mundësisë historike

00:52 | 19 Mars 2023

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka reaguar pas përfundimit të takimit mes kryeministrit Kurti dhe presidentit serb Vuçiq në Ohër.

Përmes një postimi në Facebook ka shkruar se kjo gjendje pas kësaj marrëveshje është e pariparueshme.

Veprimin e Kurtit e quajti mashtrim dhe humbje te një mundësie historike.

“Mashtrim dhe humbje e një mundësie historike – ky është epilogu i Kurtit si kryeministër në dialog. Një kauzë politike e rremë – që Kosovës i kushtoi tmerrësisht shumë – përfundoi sonte. Kushtet e vëna, fjalimet e thëna, qëndrimet e dhëna, thjeshtē u zhbënë”.

“Përveç saj, një marrëveshje pa njohje, jo finale dhe me asociacion plus në të është çfarë Kurti i solli Kosovës sot. Kjo gjendje e re, e shndëruar si detyrim integrues për vendin tonë, është e pariparueshme më”, ka shkruar Abdixhiku./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale