Shasha: VV në opozitë kundërshtoi ratifikimin e MSA-së tani synon të jetë motor i reformave evropiane

09:23 | 22 Korrik 2021

Drejtori i Institutit EPIK, Demush Shasha, ka komentuar takimin e djeshëm të Komisionit për Integrim Evropian  me shoqerinë civile duke thënë se është një hap në drejtimin e duhur për të ruajtur dhe avancuar konsensusin për procesin me unifikues te vendit.

Po ashtu, Shasha tha se VV sa ishte në opozitë kundërshtoj ratifikimin e MSA-se me BE-në. Tani në pozitë, VV synon të jetë motor i reformave evropiane.

Postimi i plotë:

Historia nuk perseritet, por rimon. Ky aforizem i bie bukur edhe procesit integrues.

Ne Kroaci, HDZ sa ishte ne opozite kundershtoj ratifikimin e MSA-se me BE-ne. Me vone ne pozite, HDZ u bo motor i reformave evropiane.

Ne Kosove, VV sa ishte ne opozite kundershtoj ratifikimin e MSA-se me BE-ne. Tani ne pozite, VV synon te jete motor i reformave evropiane.

Perderisa partite politike patjeter duhet te zhvillojne betejat e ashpra ditore politike, ato njekohesisht duhet te ruajne me xhelozi konsensusin qytetar dhe politik per agjenden evropiane.

Ne kete kontekst, Komisioni per Integrim Evropian eshte gardian i konsensusit politik brenda shtepise se sovranit.

Takimi i djeshem i Komisionit me shoqerine civile eshte hap ne drejtimin e duhur per te ruajtur dhe avancuar konsensusin per procesin me unifikues te vendit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara