Jablanoviç: Lista Serbe, parti kriminale që udhëhiqet nga Milan Radoinçiç

16:09 | 29 Janar 2023

Sipas kreut të Partisë Serbe të Kosovës, Lista Serbe është vënë nën dirigjimin që udhëhiqen me një kamxhik prej qeverisë në Beograd.

Ai thotë se kjo parti kontrollohet nga struktura kriminale në veri të Kosovës.

Nuk e mendoj që janë nën ndikim, ata për mendimin tim janë të vënë nën dirigjimin që udhëhiqen me një kamxhik prej qeverisë në Beograd. Dhe japin një vepër të mirë nën kontrollin e një strukture kriminale në veri të Kosovës, të cilën e udhëheqë kryetari i Listës Serbe, Milan Radoinçiç”, thotë Jablanoviç.

Tutje, ai ka folur edhe për çështjen e Asociacionit, ku ka thënë se kjo është një temë e hapur para 10 vjetësh. Por, për serbët e Kosovës, sipas tij, Asociacioni është vetëm një temë në media, asgjë tjetër.

Lexo edhe:

Jablanoviç: Me Vuçiçin president dhe Kurtin kryeministër nuk pres nënshkrimin e marrëveshjes përfundimtare

Po mendoj që Asociacioni më shumë është, apo ka qenë një temë tash e më shumë se 10 vjet, dhe e cila është shumë e shpenzuar. Mendoj që janë dëgjuar shumë ide rreth atij Asociacioni dhe asnjëherë ajo konkrete. Për Prishtinën është problem Asociacioni, sepse mendohet që do të hapë një hendek që do të ndajë Kosovën, si një grup shoqëror, apo si një sistem. Për Beogradin në anën tjetër është një levë që e luanë, e cila do ta mbaj Serbinë, dhe institucionet serbe. Për serbët në Kosovë, Asociacioni nuk është diçka tjetër vetëm temë në media”, thotë ai.

Sipas tij, serbët e Kosovës nuk kanë fituar asgjë dhe nuk presin asgjë nga asociacioni./Arbresh.info/ Pleurat Salihu/

Shpërndaje në rrjete sociale