Zbulohet se kur ka qenë koha më e keqe për të jetuar

23:30 | 20 Nëntor 2018

Është e lehtë të shikosh të kaluarën përmes syzeve të ngjyrosura me trëndafila, sikur thotë edhe një thënie, por kërkimet sugjerojnë se mesi i shekullit të gjashtë ishte padyshim një kohë për ta harruar.

Një ekip historianësh dhe shkencëtarësh e ka identifikuar se viti 563 para Krishtit ishte koha më e tmerrshme për njerëzimin, transmeton portali arbresh.info

Një shpërthim masiv vullkanik shpërtheu një re të madhe hiri që mbulonte hemisferën veriore në errësirë dhe shkaktoi një rënie një temperatura që çuan në dështimin e kulturave dhe urisë, tha autori i studimit bashkë-lead, thotë profesor Christopher Loveluck i Universitetit të Nottingham në Mbretërinë e Bashkuar.

Më pas erdhi mjerimi, kur në vitin 542 para Krishtit, popullsia qëndronte në të ftohtë dhe në uri gjatë Perandorisë Romake.

Tani, në bashkëpunim me glaciologun Paul Mayeëski në Institutin për Ndryshimet Klimatike të Universitetit të Maine në Orono, ekipi i Loveluck ka identifikuar burimin e reve.

Duke analizuar monstrat e akullit nga Glafti i Colle Gnifetti në Alpet Zvicerane, studiuesit ishin në gjendje të identifikonin ndotësit atmosferikë të depozituara gjatë 2000 vjetëve të fundit, sipas studimit, të botuar javën e kaluar në revistën Antikiteti.

Ne mund të mendojmë se kemi shumë ankesa për vitin 2018, por të paktën nuk po luftojmë nga plaga pasi dridhemi nën një re hiri vullkanik që bllokon diellin./arbresh.info/

Të ngjashme