Djathi belg arrin në hapësirë

00:13 | 3 Prill 2021

Fizikantja amerikane, e cila ndodhet në hapësirë në në orbitën e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) në orbitën e Tokës për më shumë se katër muaj, kërkoi që asaj t’i dërgohet djath bleg.

Raketat me ushqim, karburant dhe pajisje furnizojnë rregullisht ISS, ekuipazhi i të cilit, megjithatë, është mësuar të marrë vetëm ushqim bazë, shpesh në formë të tharë dhe pa shije, transmeton portali arbresh.info

“Focus in Belguim” ka theksuar se astronautët ndonjëherë edhe mund të kërkojnë ndonjë gjë të preferuar.

Shanon Ëalker, 55, i cili tani është në orbitën e Tokës për herë të dytë, ka kërkuar dy herë që nga dhjetori që t’i dërgohet djathë belg nga një fermë në Rumbeke, Flanders, i cili është i fortë, pikant dhe më shumë kripë.

Doktoreshë e fizikës, një ekspert në robotikë dhe sisteme ISS, zbuloi se djathi, “OG Crystal and Old Farmdale” është në qytetin e saj të lindjes në Hjuston, ku është qendra e NASA-s.

Prodhuesi i atij djathi, Louis-Philippe Dever, tha se ai ishte i kënaqur dhe krenar, sepse ai as që mendoi se produkti i tij do të arrinte hapësirën./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara