Google ADS

Vdes animatori i filmave vizatimorë Tom & Jerry dhe Bugs Bunny

23:24 | 24 Dhjetor 2017

Bob Givens, animatori i njohur më së shumti për ri dizajnin e tij të Bug Bunny, ka ndërruar jetë në moshën 99-vjeçare, shkruan BBC.

Karriera e Givens kishte një kohështrirje prej 60 vjetësh, ku e kaloi duke punuar për kompanitë si Disney, Warner Bros dhe Hanna Barbera, transmeton portali arbresh.info

Givens gjithashtu vizitoi karaktere vizatimorë si Tom & Jerry, Daffy Duck, Alvin dhe Chipmunks dhe Popeye.

Vdekjen e tij e konfirmoi e bija në rrjetin social Facebook.

Roli i parë i Givens, në 1937, ishte në Disney, ku ai punonte në karikaturat e Donald Duck dhe Borëbardha.

Ai u bashkua me Warner Bros në vitin 1940 ku u bë i famshëm për punën e tij në karakterin e Bugs Bunny.

Vizatimet e mëparshme u thanë se ishin “shumë të këndshme” për karikaturat që kompania donte të prodhonte.

Ri-dizajni i Givens u bë dizajni i parë zyrtar për karakterin kryesor të ekskluzivitetit Looney Tunes, duke e bërë atë një emër të famshëm në industri./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme