Vaksina Sputnik V mbron nga Covid për të paktën 6 muaj

00:53 | 23 Qershor 2021

Vaksina Sputnik B është dëshmuar për mbrojtje nga të gjitha llojet e koronavirusit për të paktën gjashtë muaj.

Vladimir Gushchin, një ekspert në Institutin Kombëtar Rus të Epidemiologjisë dhe Mikrobiologjisë në Gamalea, tha se vaksina Sputnik V siguron mbrojtje ndaj koronavirusit vetëm për 6 muaj, transmeton portal arbresh.info

“Ne kemi të dhëna të mjaftueshme që tregojnë se imuniteti është ruajtur patjetër brenda gjashtë muajve, kështu që do të ishte mirë të kryhet rivaksinimi në mënyrë që të rinovohet,” tha Gushchin, raporton RIA Novosti.

Ministri rus i Shëndetësisë Mikhail Murashko deklaroi më herët se Ministria e Shëndetësisë ka zhvilluar një qasje për rivaksinimin e popullsisë dhe se duhet të jetë çdo gjashtë muaj gjatë kulmit të valës së epidemisë, dhe nëse nuk ka raste në rritje të infeksioneve, atëherë vaksinimi duhet të përsëritet një herë në vit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara