Studimi zbulon se si koronavirusi shkatërron mushkëritë

23:15 | 15 Dhjetor 2021

Sipas një studimi të fundit, nëse një pacient është i sëmurë rëndë me koronavirusi, ai ka shumë të ngjarë që të zhvillojë sindromën e shqetësimit akut të frymarrjes.

Ne e dimë prej kohësh se çfarë dëmi mund të shkaktojë forma e rëndë e Covid 19 në mushkëri, por arsyet e sakta të këtyre ndryshimeve janë ende duke u studiuar, transmeton portali arbresh.info

Shkencëtarët në Gjermani kanë arritur të gjejnë se Covid-19 shoqërohet shpesh me dhëmbëza të rënda të indeve të mushkërive.

Një ekip shkencëtarësh të udhëhequr nga Leif-Erik Sander në Spitalin Charité në Berlin thotë se dështimi i mushkërive mund të mos shkaktohet nga vetë virusi, por nga reagimi i sistemit imunitar të trupit.

Gjetjet e tyre të botuara në revistën shkencore Cell, sugjerojnë se koronavirusi shkatëron qelizat e pastrimit të sistemit imunitar, për të shkaktuar dhëmbëza që në fund dëmtojnë mushkëritë.

Një reagim i tillë i sistemit imunitar do të thotë që pacientët me Covid 19 duhet të jenë me oksigjen për një kohë shumë të gjatë apo edhe duhet të ventilohen nga mushkëritë artificial.

Shkencëtarët fillimisht ekzaminuan indet e mushkërive të pacientëve që vdiqën nga koronavirusi dhe me anën e një mikroskopu gjetën tiparet karakteristike të fibrozës së rëndë.

“Pothuajse të gjithë pacientët e prekur kishin dëmtime të mëdha të indeve. Shumica e alveolave u shkatërruan dhe muret alveolare treguan një shkallë të lartë trashjeje. Ne gjetëm gjithashtu depozita kolagjeni kudo, përbërësit kryesorë të indeve të mbresë,” tha Peter Bor autor i studimit.

Sipas shkencëtarëve, dështimi i mushkërive nuk zhvillohet deri në dy ose tre javë pas fillimit të simptomave të para.

“Kjo sugjeron që dështimi i mushkërive nuk shkaktohet nga riprodhimi i pakontrolluar i virusit, por nga përgjigjet dytësore të strehuesit, duke përfshirë ato që përfshijnë sistemin imunitar”, thuhet në studim.

Kjo mund të shpjegojë pse disa nga faktorët e rrezikut për Covid 19 janë gjithashtu faktorë rreziku për fibrozën pulmonare idiopatike. Këta faktorë përfshijnë disa gjendje shëndetësore, duhanin, burrat dhe njerëzit mbi moshën 60 vjeç./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme