Qeveria merr vendim për lirimin nga puna të grave shtatëzëna

23:59 | 18 Prill 2021

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka bërë me dije se Qeveria ka marrë vendim për lirimin nga puna të grave shtatëzëna.

“Aty ku është e mundur gratë shtatëzëna do të punojnë nga shtëpia ndërsa ka edhe rrethana të tjera kur kjo mund të mos jetë e mundur prandaj ato nuk mund të heqen nga lista e pagave”, ka shkruar Haxhiu në llogarinë e saj në “Facebook”.

Ajo ka bërë me dije se kjo masë vlen edhe për institicionet publike por edhe për ato private.

Postimi i plotë i Haxhiut:

Me qëllim të mbrojtjes së jetës së grave dhe fëmijëve, sot Qeveria mori vendim edhe për lirimin nga puna të grave shtatëzëna. Aty ku është e mundur gratë shtatëzëna do të punojnë nga shtëpia ndërsa ka edhe rrethana të tjera kur kjo mund të mos jetë e mundur prandaj ato nuk mund të heqen nga lista e pagave.

Kjo masë vlen edhe për institicionet publike por edhe për ato private prandaj duhet të zbatohet nga punëdhënësit!

Le të jemi bashkë kundër pandemisë COVID-19!

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara