Kina raporton rritjen më të madhe të rasteve me COVID-19

09:16 | 5 Prill 2021

Kina raportoi rritjen e saj më të madh ditore në rastet e reja me COVID-19 në më shumë se dy muaj, pasi një qytet në kufirin me Myanmar në provincën jugperëndimore të Yunnan ka llogaritur raste të reja lokale, raporton Reuters.

Qeveria lokale e Ruili vendosi banorët në zonën e saj urbane nën karantinën e shtëpive, nisi një makinë testimi masive dhe filloi të kufizonte njerëzit që të largoheshin dhe të hynin në qytet nga javën e kaluar pasi raportuan pacientët COVID-19.

Qyteti llogariti të 15 rastet e reja lokale të raportuara më 4 Prill. Numri i përgjithshëm i infeksioneve të reja COVID-19, përfshirë infeksionet e importuara me origjinë nga jashtë, ishte 32, duke shënuar totalin më të lartë që nga 31 Janari.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara