Google ADS

Zelensky dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

14:46 | 14 Prill 2024
E.H

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit duke thënë se veprimet e tilla kërcënojnë gjithë rajonin dhe botë.

Përmes një postimi në X, Zelensky ka theksuar se në Ukrainë e dinë shumë mirë tmerrin e sulmeve të ngjashme nga Rusia pasi sipas tij edhe Irani ka përdorur të njëjtët dronë, përcjell Arbresh.info.

Postimi i plotë:

Ukraina dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit duke përdorur dronët dhe raketat “Shahed”. Ne në Ukrainë e dimë shumë mirë tmerrin e sulmeve të ngjashme nga Rusia, e cila përdor të njëjtat dronë “Shahed” dhe raketa ruse, të njëjtat taktika të sulmeve masive ajrore. Duhet bërë çdo përpjekje për të parandaluar një përshkallëzim të mëtejshëm në Lindjen e Mesme.

Veprimet e Iranit kërcënojnë të gjithë rajonin dhe botën, ashtu si veprimet e Rusisë kërcënojnë një konflikt më të madh, dhe bashkëpunimi i dukshëm midis dy regjimeve në përhapjen e terrorit duhet të përballet me një përgjigje të vendosur dhe të bashkuar nga bota. Tingulli i dronëve “Shahed”, një mjet terrori, është i njëjtë në qiejt mbi Lindjen e Mesme dhe Evropën.

Ky tingull duhet të shërbejë si një thirrje zgjimi për botën e lirë, duke demonstruar se vetëm uniteti dhe vendosmëria jonë mund të shpëtojë jetë dhe të parandalojë përhapjen e terrorit në mbarë botën. Bota nuk mund të presë që të vazhdojnë diskutimet. Fjalët nuk ndalojnë dronët dhe nuk përgjojnë raketat. Vetëm ndihma e prekshme bën. Ndihma që ne presim.

Ne duhet të forcojmë sigurinë dhe të kundërshtojmë me vendosmëri të gjithë ata që duan ta bëjnë terrorin një normalitet të ri.

Është kritike që Kongresi i Shteteve të Bashkuara të marrë vendimet e nevojshme për të forcuar aleatët e Amerikës në këtë kohë kritike./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale