Zelanda e Re mundi koronavirusin nën udhëheqjen e saj, Ardern fiton bindshëm zgjedhjet

10:19 | 17 Tetor 2020

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern është rrugës për të fituar zgjedhjet e përgjithshme të së shtunës madje bindshëm, pasi vendi fitoi betejën me koronavirus.

Me vendvotime të mbyllura dhe 30 për qind të votave të numëruara, partia e saj e qendrës së majtë Partia Laburiste ka fituar 50 për qind të votave, mjaftueshëm për të siguruar shumicën e ulëseve në Parlament, transmeton portali arbresh.info

Jacinda Ardern me bashkëshortin dhe vajzën

Partia Kombëtare e qendrës së djathtë ka vetëm 25 për qind të votave, një rezultat katastrofik për partinë kryesore të opozitës e cila do të ishte numri i dytë më i keq në historinë e saj 84-vjeçare.

Votuesit kanë shpërblyer zonjën Ardern, 40, për trajtimin e saj të suksesshëm të Covid-19 pasi vendi ndaloi përhapjen e sëmundjes me një bllokim të shkurtër, të ashpër dhe mbylljen e kufijve, duke lejuar pjesën më të madhe të jetës normale të rifillojë me vetëm 1,883 raste dhe 25 vdekje të regjistruara.

Laburistët ka të ngjarë të mos kenë nevojë për ndihmë për të qeverisur por gjithsesi mund të formojnë një marrëveshje me Partinë e Gjelbër – e cila është vendosur të fitojë rreth tetë përqind të votave dhe të fitojë vende – në mënyrë që të sigurojë një “super-shumicë” të krahut të majtë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale