Google ADS

Xhihadistët ekzekutuan 20 njerëz në veri të Irakut

14:49 | 9 Mars 2015

Xhihadistët e shtetit Islamik ekzekutuan 20 njerëz të cilët ishin duke luftuar kundër tyre në provincën veriore të Irakut në Kirkut, thanë të enjten zyrtarët irakianë.

Vrasja e 20 njerëzve, të cilët ishin përpjekur të bashkohen me njësinë anti-xhihadiste të njohur si forcat paramilitare për mobilizim popullor, ndodhi në Havixha.

Nuk ishte e mundur të marrim konfirmim, por një seri e vrasjeve të tmerrshme konfirmohet nga fotot e xhihadistëve që i publikuan në internet dhe u shpërndanë nëpër rrjetet sociale.

Fotografitë tregojnë trupat e rreth 20 burrave varur me kokë poshtë në polet me ndriçim, si dhe flamurin dhe logon e shtetit islam.

Xhihadistët në qershorin e kaluar okupuan pjesë të mëdha të Irakut në veri dhe perëndim të Bagdadit, duke përfshirë edhe provincën e Kirkut. Kundër tyre janë duke luftuar forcat lokale, të mbështetur nga forcat ndërkombëtare të udhëhequra nga SHBA, të cilët po kryejnë sulme ajrore./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale