Varufakis: Zgjedhje të parakohshme në qoftë se BE-ja nuk e pranon planin tonë

18:37 | 8 Mars 2015

Ministri grek i Financave Janis Varufakis tha se duhet të shpallin zgjedhjet të parakohshme parlamentare ose një referendum, nëse BE-ja nuk e pranon draft planin reformues të Qeverisë që filloi mandatin vetëm para një muaji e gjysmë.

“Nuk jemi mbërthyer në karrige”, tha Varufakis në një intervistë për edicionin e sotëm të gazetës italiane “Corriere della Sera”, dhe shtoi se reformave i duhen themele të forta në marrëveshjen me BE-në.

I pyetur nëse dështimi për të rënë dakord me Brukselin ka sjellë probleme në Athinë, Varufakis është përgjigjur duke thënë se beson se qeveria ka mbijetuar për shkak se forca e madhe qëndron në besimin e popullit,  “Ne nuk gënjeshtër grekët”, tha ai.

Megjithatë, në pyetjen e përsëritur ai tha “mund të ndodhin probleme, por ne mund të shkojmë përsëri në votime, ose të bëjmë thirrje për një referendum për të qëndruar në zonën e euros”,  tha Varufakis.

Ai shtoi se Eurogroup e BE-së për propozimet e tij “korrespondon me heshtje”, dhe tha se ai beson se “Evropa lundron si një anije e madhe që merr kohë për të ndryshuar kursin.”

“Dhe kur ndryshimet vijnë nga e majta radikale e qeverisë, pason frika se mund të ketë diçka të dyshimtë”, tha ai./arbreh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale