Ushtria izraelite rrëzon dhjetëra shtëpi palestineze në Bregun Perëndimor

21:29 | 7 Qershor 2021

Sipas burimeve lokale, forcat izraelite kanë rrëzuar dhjetëra shtëpi palestineze në Bregun Perëndimor të pushtuar, raporton Anadolu Agency.

Ushtria izraelite shkatërroi një vendbanim palestinez në rajonin al-Muarrajat në lindje të qytetit Ramallah.

“Ata na shkatërruan, nuk na mbeti asgjë përveç rrobave në shtëpi”, tha për AA Avde al-Kabne, një nga palestinezët shtëpia e të cilit u rrëzua.

Al-Kabne tha se sulmet e fundit kanë lënë të pastrehë rreth 25 palestinezë, kryesisht fëmijë.

“Forcat izraelite kanë shkatërruar gjithçka që kemi ndërtuar dhe konfiskuan pronën tonë”, shtoi ai.

Ligji ndërkombëtar e konsideron Kudsin Lindor së bashku me të gjithë Bregun Perëndimor si “territore të pushtuara”.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara