Ushtria izraelite arreston 41 palestinezë në Bregun Perendimor

19:53 | 14 Janar 2021

Ushtria izraelite arrestoi të enjten 41 palestinezë nga zona të ndryshme të Bregut Perëndimor të okupuar, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë, Shoqata e të Burgosurve Palestinezë (PPS) tha se arrestimet u zhvilluan në fshatrat al-Mughayyir dhe Kafr Malik në qarkun e Ramallahut si dhe në zonat në Kudsit Lindor të okupuar.

Deklarata vuri në dukje se numri i arrestimeve është më i madhi në një ditë që nga fillimi i vitit, duke konsideruar arrestime të tilla si “përshkallëzim që përbën krim në vazhdën e përhapjes së pandemisë së koronavirusit”.

Gjithashtu theksohet se rritja e numrit të infeksioneve të virusit midis të arrestuarve palestinezë “e vuri jetën e tyre në rrezik të dyfishtë”.

Të enjten, PPS tha se numri i rasteve me koronavirus midis të burgosurve palestinezë në burgjet izraelite është rritur në 199 pasi u konfirmuan shtatë raste të reja në burgun Rimon.

Rreth 4,400 të paraburgosur politikë palestinezë janë duke u mbajtur në burgjet izraelite, përfshirë 39 gra dhe 155 fëmijë, ndërsa qindra prej tyre janë në paraburgim administrativ.

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme