Ushtria amerikane anulon 300 milion$ ndihmë në Pakistan kundër grupeve terroriste

14:52 | 2 Shtator 2018

Ushtria amerikane thotë se do të anulojë 300milion$ në ndihmë ndaj Pakistanit për atë që e quan dështim të Islamabadit për të ndërmarrë veprime kundër grupeve militante.

Presidenti Donald Trump ka akuzuar më parë Pakistanin për mashtrim ndaj SHBA-ve, ndërsa ka marrë miliarda dollarë shkruan BBC përcjell arbresh.info

Zëdhënësi i Pentagonit Kol Kone Faulkner tha se ushtria amerikane synon të shpenzoj paratë për “prioritete të tjera urgjente”.

Lëvizja, e cila duhet të miratohet nga Kongresi i SHBA është pjesë e një pezullimi më të gjerë të shpallur në janar. Departamenti amerikan i shtetit ka kritikuar Pakistanin, një aleat kyç, për dështimin në trajtimin e rrjeteve terroriste që operojnë në tokën e saj, duke përfshirë rrjetin e Haqqanit dhe talebanët afganë.

Në janar, qeveria amerikane njoftoi se po priste pothuajse të gjithë ndihmën e sigurisë në vend./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale