Google ADS

Ukraina thotë se ka penguar një komplot të agjencisë ruse të spiunazhit për të vrarë presidentin Zelenskyy

14:28 | 7 Maj 2024
E.H

Hetuesit e kundërzbulimit ukrainas kanë prishur një komplot rus për të vrarë presidentin Volodymyr Zelenskyy dhe figura të tjera të larta ushtarake dhe politike, tha të martën shërbimi i sigurimit shtetëror të Ukrainës.

Dy kolonë në Gardën Shtetërore të Ukrainës, e cila mbron zyrtarët e lartë, u arrestuan me dyshimin për zbatimin e planit të hartuar nga Shërbimi Federal i Sigurisë i Rusisë, thuhet në një deklaratë, shkruan AP transmeton Arbresh.info.

Sipas deklaratës, kolonelët u rekrutuan përpara pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022.

Ai citoi kreun e Shërbimit të Sigurimit Shtetëror, Vasyl Maliuk, të thoshte se komploti parashikonte një sulm përpara inaugurimit të Presidentit rus Vladimir Putin për një mandat të pestë të martën. Maliuk tha se ai personalisht mbikëqyri operacionin top-sekret për të gjurmuar komplotin.

Pretendimet ukrainase për përpjekjet ruse për të vrarë Zelenskyy nuk janë të reja. Zelensky tha se në vitin 2022 ka pasur të paktën 10 përpjekje për ta vrarë atë ndërsa lufta me Rusinë shtrihet në vitin e tretë.

Gjithashtu, prokurorët në Poloni thanë muajin e kaluar një polak ishte arrestuar me akuzat se ishte gati për të spiunuar në emër të inteligjencës ushtarake të Rusisë në një komplot të dyshuar për të vrarë Zelenskyy.

Deklarata ukrainase tha se agjentët e inteligjencës ruse që synonin Zelenskyy kërkuan anëtarë të ushtrisë ukrainase pranë detajeve të sigurisë së presidentit, të cilët mund të merrnin peng kreun e shtetit dhe më vonë ta vrisnin. Operacioni u drejtua nga Moska, tha ajo, duke dhënë emrat e tre spiunëve të dyshuar rusë pas komplotit.

Plani më i gjerë ishte identifikimi i vendndodhjes së zyrtarëve të lartë ukrainas dhe synimi i tyre me një sulm me raketa, të ndjekur nga dronët dhe raketat.

Dy kolonelët ukrainas u arrestuan nën dyshimin për tradhti, e cila mbart një dënim të përjetshëm, thuhet në deklaratë./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale