Ukraina mban zi për minatorët e vrarë

08:51 | 5 Mars 2015
Arbresh.info

Presidenti Ukrainas ka deklaruar ditë zie kombëtare, pas shpërthimit të gazit në një minierë qymyriqë ku numri i të vdekurve arriti në 32, me një minator ende të humbur.

Petro Poroshenko mbajti një minutë heshtje për minatorët e vrarë në minierën Zasyadko në rajonin Donetsk.

Miniera është në territorin rebel andaj kërkesa nga Z. Poroshenko që të mos pengohen ekipet e shpëtimit u hodh poshtë.

Ministria e  Republikës Donetsk të vetëshpallur nga populli tha për agjencitë ruse të lajmeve të enjten se trupat e tetë a më shumë minatorëve ishin nxjerrë në sipërfaqe dhe nje punëtor ka mbet i humbur.

Zasyadko ishte skena e fatkeqësisë më të keqe të minave të Ukrainës pas fatkeqësisë që ndodhi gati tetë vjet më parë ku 101 njerëz mbetën të vrarë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale