Google ADS

Turqia vazhdon gjendjen e jashtëzakonshme për herë të gjashtë

11:01 | 9 Janar 2018
Arbresh.info

Qeveria turke njoftoi të hënën se po e vazhdon gjendja e jashtëzakonshme për tre muaj të tjerë, e cila është imponuar në vend që nga një përpjekje e dështuar e grushtit të shtetit në korrik 2016.

Zëvendës / Kryeministri Bekir Bozdag e bëri njoftimin gjatë një konference për shtyp pas një takimi të kabinetit që u kryesua nga Presidenti Rexhep Tajip Erdogan.

Kjo do të shënojë zgjerimin e gjashtë të tillë të një rregulli urgjent që ka sjellë një goditje të gjerë, transmeton arbresh.info

Rregulli i urgjencës lejon presidentin dhe kabinetin të anashkalojë parlamentin në miratimin e ligjeve të reja dhe kufizimin ose pezullimin e të drejtave dhe lirive. Më shumë se 50,000 njerëz janë arrestuar që nga futja e saj dhe 150,000 janë shkarkuar ose pezulluar nga puna e tyre në sektorët ushtarakë, publikë dhe privatë.

Bozdag tha se këshilli i sigurimit kombëtar ishte për shkak të diskutimit të zgjatjes dhe se kabineti do ta miratojë atë më vonë.

Periudha e tanishme e rregullave të emergjencës është planifikuar të përfundojë më 19 janar. Me zgjatjen e fundit prej tre muajsh, Turqia do të ketë përfunduar më shumë se një vit e gjysmë nën sundimin emergjent, i cili u imponua më 20 korrik 2016.

Qeveria thotë se spastrimet janë të nevojshme për t’u ballafaquar me sfidat e sigurisë me të cilat ballafaqohet Turqia dhe për të çrrënjosur mbështetësit e klerit amerikan Fethullah Gulen, i cili thotë se ishte pas përpjekjes së grushtit të shtetit. Gyleni ka mohuar çdo përfshirje.

Ndërkohë, Partia e Lëvizjes Nacionaliste të Devlet Bahçelit njoftoi se do të mbështesë Erdogan në zgjedhjet presidenciale të vitit 2019.

Bahçeli u tha medias lokale në Ankara: “Ne nuk do të fusim asnjë kandidat në zgjedhjet e vitit të ardhshëm dhe ne do të mbështesim Erdoganin në frymën e Yenikapi”.

Ai po i referohej tubimit të partisë politike turke prej miliona vetësh që u organizua në sheshin Yenikapi të Stambollit, pas sulmit të dështuar të vitit 2016.

Bahçeli tha se nuk diskutoi me Erdogan mundësinë e krijimit të një aleance politike në të ardhmen, duke thënë megjithatë se ai ishte i hapur për bisedime të tilla. / Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme