Turqia ‘do të tregojë forcën’ në stërvitjet në Mesdhe

20:45 | 22 Shkurt 2021

Turqia do të ndërmarrë një stërvitje ushtarake të marinës në Mesdhe dhe Detin Egje. Stërvitja pritet të ndodhë mes 25 Shkurtit dhe 7 Marsit. Lajmi është raportuar gjerësisht në mediat e shtetit helen.

Njoftimi erdhi pasi Ministria turke e Mbrojtjes dhe se marina do të nisin stërvitjen ushtarake “Atdheu Blu”.

Në stërvitje do të marrin pjesë edhe forcat e ushtrisë dhe forcat ajrore.

Kjo stërvitje ushtarake vjen pas tensioneve që ka pasur mes Greqisë dhe Turqisë për zonat Ekskluzive Ekonomike në Mesdheun Lindor.

Pas tensionesh të gjata, palët pranuan të uleshin këtë vit për të gjetur një marrëveshje në planin teknik, megjithatë ajo ende duket larg.