Trump urdhëron reduktimin e trupave amerikane në Gjermani

09:08 | 6 Qershor 2020

Presidenti amerikan Donald Trumo të premten i ka thënë Pentagonit të reduktojë numrin e trupave të stacionuar në Gjermani, një zyrtar i lartë amerikan tha për Wall Street Journal.

Shtatorin e shkuar, ish ambasadori amerikan në Gjermani Richard Grenell kërcënoi me një veprim të tillë nëse Gjermania nuk rriste shpenzimet e mbrojtjes, transmeton portali arbresh.info.

9,500 ushtarët  në fjalë do të ktheheshin në shtëpi apo në Poloni ose në vendet e tjera aleate.

SHBA momentalisht ka 34,500 ushtarë në Gjermani. Masa do të ulë numrat e trupave amerikane në Gjermani në 25,000. Rreth 17,000 punonjës amerikanë mbështesin trupat amerikane në Gjermani, njoftoi agjencia e lajmeve Reuters.

Zyrtari, i cili nuk donte të identifikohej, tha se vendimi nuk kishte asnjë lidhje me tensionet e përshkallëzimit midis Trump dhe kancelares gjermane Angela Merkel, e cila kundërshtoi planin e Trump për të zhvilluar një takim të G7 në fund të këtij muaji.

Në vend të kësaj, zyrtari tha se vendimi ishte rezultat i punës disa mujore nga oficeri i lartë ushtarak amerikan, gjeneral Mark Milley.

Një zyrtar i dytë i administratës së lartë tha se nuk kishte nevojë për një prani të madhe amerikane në Gjermani për shkak të rritjes së përgjithshme të shpenzimeve të mbrojtjes nga aleanca ushtarake e NATO-s.

Zyrtari i dytë gjithashtu tha që Shtetet e Bashkuara kishin filluar të punojnë në plan shtatorin e kaluar dhe se urdhri u nënshkrua nga këshilltari i sigurisë kombëtare të Trump, Robert O’Brien.

Demokrati i lartë në Komitetin e Shërbimeve të Armatosura të Senatit tha që masa ishte “e çuditshme dhe absurde”.

“Është një favor tjetër për (Presidentin Rus) Putin dhe një tjetër dështim të udhëheqjes nga kjo administratë që tendos më tej marrëdhëniet me aleatët tanë”, tha senatori Jack Reed.

Në deklaratë, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Ullyot tha se Shtetet e Bashkuara mbetën të përkushtuara për të punuar me Gjermaninë për mbrojtjen dhe çështje të tjera./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara