Google ADS

Sulm në Mali, goditet baza e OKB-së

08:56 | 9 Mars 2015

Nga një sulm me raketë ndaj një baze të Kombeve të Bashkuara në Mali, mbetën të vrarë 3 dhe u plagosën 12 të tjerë.

Më shumë se 30 raketa u hodhën kundër selisë së OKB-së në qytetin Kidal, duke vrarë një paqeruajtës dhe duke plagosur tetë ushtarë të tjerë, raportohet nga burimet informative të OKB-së.

Dy të vdekur dhe katër të plagosur mbetën nga një tjetër sulm që ndodhi aty pranë në një kamp të nomadëve arabë. Zyrtarët thonë se paqeruajtësit iu përgjigjën zjarrit menjëherë. Nuk është ende e qartë se kush është përgjegjës për sulmin e sotëm.

Sulmi vjen një ditë pas sulmit në një restorant të kryeqytetit Bamako ku mbetën të vrarë të paktën pesë vetë disa të tjerë të plagosur.

Shpërndaje në rrjete sociale