Sulm me makinë ne Jeruzalem

16:01 | 6 Mars 2015

Një automobilist palestinez përplasi makinën e tij në një grup të njerëzve qe ishin duke pritur trenin në lindje të Jeruzalemit te premten në mëngjes duke plagosur shtatë persona, përfshirë edhe gjashtë ushtarë izraelitë, para se u qëllua dhe u plagos nga rojet, tha policia.

Zëdhënësja e Policisë Luba Samri e përshkroi sulmin si një “sulm terrorist”.

Pasi qe perplasi makinen, policia tha se pastaj doli nga makina e tij me një thikë goditi një këmbësor para se të qëllohet nga policia.

Të plagosurit dhe automobilisti u dërguan në spital.

Policia identifikoi sulmuesin si një njeri palestinez nga Jeruzalemi lindor që besohet të jetë në të njëzetat e tij. Policia tha se sulmet e caktuara si këto janë të vështira për tu parandaluar, sepse keto akte duken të jenë të kryera nga “ujku i vetëm” I sulmuesve.

“Reagimi i shpejtë ndaloi sulmin I cili mund te perfundonte ne fatalitet” tha Moshe Edri, komandanti i policisë rajonale.

Sulmi vjen në të njëjtën kohë kur izraelitët ishin duke festuar festën çifute të Purimit. Policia shtoi sigurinë në të gjithë qytetin dhe kryetari Jerusalem Nir Barakat tha se festimet do të vazhdojë ashtu siç është planifikuar.

“Ne nuk do të prishim rutinën tonë të përditshme, ne do të luftojmë terrorin pa kompromis,” tha Barkat. “I ftoj të gjithë banorët e vendit për të festuar për të mbështetur festen e Purimit në Jeruzalem.”/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale