Google ADS

Rusia intensifikon sulmet kibernetike ndaj Zvicrës

07:18 | 10 Qershor 2024
E.G

Sulmet kibernetike ruse në Zvicër janë intensifikuar muajt e fundit. Qeveria federale dhe sektori privat janë të alarmuar dhe përgatiten për më shumë sulme.

Pak para fillimit të Konferencës së Bürgenstock, sistemi IT i kontrollit të trafikut ajror Skyguide mund të sulmohet dhe të rrëzohet. Asgjë nuk do të funksiononte në aeroportet e Cyrihut dhe Gjenevës, dhe hapësira ajrore do të mbyllej në të gjithë Zvicrën.

Mysafirët e ftuar shtetërorë nuk do të mund të zbarkonin në Zvicër. Kjo është tabloja e errët që po pikturojnë ekspertët, sipas “NZZ am Sonntag” teksa po pikturojnë rastin ekstrem të sulmeve të hakerëve rusë.

Frika nuk është e pabazë. Sipas një studimi të kompanisë Dreamlab, numri i sulmeve të hakerëve rusë është rritur ndjeshëm muajt e fundit. Zvicra normalisht duhet të durojë disa qindra sulme çdo muaj. Në prill, numri u rrit në 1600 dhe në maj deri në 4600 sulme kibernetike.

Shërbimi Federal i Inteligjencës është i shqetësuar, pasi thotë se ka kufizime ligjore për aftësinë e tij për të shmangur në mënyrë efektive kërcënimet kibernetike. Sipas ligjit, NDB-së nuk i lejohet të marrë informacion kur bëhet fjalë për ndikimin politik nga vende si Rusia.

Kompanitë e mëdha me infrastrukturë kritike janë objektivat e sulmeve kibernetike. Në fushat e telekomunikacionit, transportit publik dhe energjisë në veçanti, nuk do të bëhen përditësime deri pas konferencës në mënyrë që të ofrohen më pak sipërfaqe sulmi.

Mburoja mbrojtëse mund të jetë shumë vonë

Eksperti i sigurisë kibernetike dhe CEO i Dreamlab Technologies paralajmëron për “viruset e gjumit” të Putinit. “Viruset e gjumit janë trojanë ose programe të ngjashme me qëllim të keq që vendosen në hard disqet e infrastrukturave kritike dhe mund të aktivizohen në çdo kohë”, ka thënë ai.

Tutje ai ka deklaruar se është e mundur që ato tashmë janë fshehur në infrastrukturë dhe masat parandaluese nuk janë më të dobishme.

“Nëse Putin dëshiron të shkaktojë dëme maksimale në Konferencën e Bürgenstock, ai do të aktivizojë disa nga viruset e tij të fjetur gjatë ngjarjes”, thotë Mayencourt./abcnews.al

Shpërndaje në rrjete sociale