Google ADS

Rusia e shqetësuar për mbështetjen që Ukraina po merr nga Turqia

17:32 | 24 Maj 2021

Ministri i jashtëm rus të hënën paralajmëroi Turqinë rreth asaj që ai tha se ishte përpjekje për të ushqyer “ndjenjën militariste” në Ukrainë, pasi Ankaraja u zhvendos për të rritur bashkëpunimin me Kiev.

Presidenti turk Tajip Erdogan muajin e kaluar premtoi mbështetje ndaj Kievit midis një grumbullimi të forcave ruse përgjatë kufirit të tij me Ukrainën, raporton “Reuters”.

Erdogan tha në atë kohë se Turqia, një anëtare e NATO-s, dhe Ukraina kishin nisur një platformë me ministrat e tyre të jashtëm dhe të mbrojtjes për të diskutuar rreth bashkëpunimit në industrinë e mbrojtjes, por shtoi se kjo “nuk ishte në asnjë mënyrë një lëvizje kundër vendeve të treta”, përcjell arbresh.info.

“Ne fuqimisht rekomandojmë që kolegët tanë turq të analizojnë me kujdes situatën dhe të ndalojnë të ndezin ndjenjën militariste në Kiev,” tha Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov në një intervistë me gazetën “Argumenty i Fakty”.

Ai tha se inkurajimi i veprimeve “agresive” të Ukrainës ndaj Krimesë së aneksuar nga Rusia përbën një shkelje të integritetit territorial të Rusisë.

“Shpresojmë që Ankaraja të rregullojë linjën e saj bazuar në shqetësimet tona legjitime.”

Turqia, së bashku me pjesën tjetër të NATO-s, kritikuan aneksimin e Krimesë nga Moska në 2014 dhe shprehën mbështetje për integritetin territorial të Ukrainës ndërsa forcat e Kievit luftojnë me separatistët pro-rusë në Ukrainën lindore./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale