Google ADS

Putin nderoi udhëheqësin çeçen Kadirovin dhe deputetin kontraverz Lugovoi

11:56 | 10 Mars 2015

Presidenti rus Vladimir Putin i ka dhënë liderit çeçen Ramzan Kadirov medaljen për arritje të rëndësishme, aktivitete shoqërore dhe kohën e gjatë që i ka dedikuar punës.

Siç është raportuar nga agjencia ruse e lajmeve Interfax, përveç Kadyrov i mirënjohur është  deputeti Andrei Lugovoi, të cilit iu dha medalja e meritës së shkallës së dytë.

Mediat perëndimore e vlerësuan vendimin e Putinit si të diskutueshëm, që nga ekstradimi i Lugovoit që u kërkua nga Mbretëria e Bashkuar, në mënyrë që gjykata të shqyrtojë vdekjen e ish agjentit rus Aleksandër Litvinenko, i cili vdiq nga helmimi me polonium në vitin 2006 në Londër./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale