Putin denoncon kthimin e ‘Rusofobisë’ gjatë paradës së Ditës së Fitores

00:26 | 10 Maj 2021

Rusia ka shënuar 76 vjetorin e fitores në Luftën e Dytë Botërore me një Paradë vjetore të Ditës së Fitores.

Presidenti rus, Vladimir Putin u zotua se Rusia do të mbrojë “vendosmërish” interesat kombëtare dhe denoncoi kthimin e “rusofobisë”, shkruan Daily Mail, transmeton portali arbresh.info

Fjalimi i tij me mijëra ushtarë dhe veteranë në Sheshin e Kuq erdhi në fillim të një parade vjetore që sheh qindra pjesë të pajisjeve ushtarake që rrotullohen nëpër rrugët e Moskës.

‘Rusia mbron vazhdimisht të drejtën ndërkombëtare. Në të njëjtën kohë, ne do të mbrojmë me vendosmëri interesat tona kombëtare për të garantuar sigurinë e njerëzve tanë, ‘tha Putini.

Udhëheqësi rus denoncoi gjithashtu atë që ai e quajti një kthim rrënqethës të ideologjive të kohës, kur ‘parullat e epërsisë racore dhe kombëtare, të antisemitizmit dhe rusofobisë, u bënë gjithnjë e më cinike’.

Agjencia shtetërore RIA Novosti raportoi se më shumë se 12,000 personel ushtarak morrën pjesë në paradën e të dielës, si dhe u paarqitën 190 pajisje ushtarake dhe 76 avionë luftarakë dhe helikopterë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale