Polonia ashpërson rregullat e karantinës pas rasteve të variantit indian të Covid-19

15:50 | 4 Maj 2021

Njerëzit që udhëtojnë në Poloni nga Brazili, India dhe Afrika e Jugut do të duhet të bëjnë karantinë, tha sot ministri polak i Shëndetësisë, ndërsa njoftoi rastet e një varianti COVID-19 të zbuluar së pari në Indi në zonat e Varshavës dhe Katovicës.

Përhapjet paraqesin një rrezik të ri për Poloninë ashtu si ajo fillon të dalë nga një valë e tretë shumë e dëmshme e pandemisë, transmeton arbresh.info

“Në rastin e Brazilit, Indisë dhe Afrikës së Jugut, njerëzit që udhëtojnë nga këto vende automatikisht do të duhet të bëjnë karantinë pa mundësinë e gjetjes së një përjashtimi për shkak të një testi,” tha Ministri i Shëndetësisë Adam Niedzielski në një konferencë shtypi.

Numri i infeksioneve që përfshijnë variantin indian në Poloni tani ka arritur në 16, duke përfshirë dy raste në familjen e një diplomati polak që ishte kthyer nga India, tha Niedzielski.

Polonia deri më tani ka raportuar 2,808,052 raste të vdekjes COVID-19 dhe 68,133.

Polonia hapi përsëri qendrat tregtare të martën, fillimi i një ngrirjeje graduale të ekonomisë që do të shohë restorante, hotele dhe shkolla të rihapen në pika të ndryshme në maj./Reuters/arbresh.info/

Lajmet më të lexuara