Policia paralajmëron masa “për të parandaluar një ‘pushtim’ të Kapitolit” më 4 mars

12:47 | 4 Mars 2021

Siguria është rritur në Capitol të SHBA në përgjigje të “një komploti të mundshëm për të thyer” ndërtesën.

Masa u nxit nga shërbimet e inteligjencës se një grup i panjohur i milicisë planifikoi sulmin për 4 Mars – ditën kur presidentët e SHBA-ve po përuroheshin, shkruan BBC transmeton portali arbresh.info

Dhoma e Përfaqësuesve anuloi seancën e së enjtes, por Senati do të vazhdojë me axhendën e tij. Kërcënimi vjen dy muaj pas sulmit vdekjeprurës në ndërtesë nga një turmë besnike ndaj ish-Presidentit Donald Trump. Ata shkelën ndërtesën e Kapitolit në janar ndërsa ligjvënësit ishin brenda duke lëvizur për të vërtetuar fitoren e zgjedhjeve të Demokratit Joe Biden.

Trump ende refuzon të pranojë humbjen e zgjedhjeve. Trazirat panë pesë persona, përfshirë një oficer policie të vrarë dhe tronditën themelet e demokracisë amerikane.

Kreu i forcës policore të Kapitolit dha dorëheqjen më vonë. Mbështetësit e një teorie konspirative të pabazuar besojnë se Trump do të kthehet në Shtëpinë e Bardhë në 4 Mars.

Komploti i mundshëm duket se është i lidhur me një teori në lidhje me lëvizjen konspirative të ekstremit të djathtë QAnon e cila teori propozon që 4 marsi është data e vërtetë e inaugurimit për ish-presidentin Donald Trump, të cilin ata besojnë se fitoi në zgjedhjet e nëntorit dhe do të qëndronte në detyrë për të vazhduar luftën me “globalistët”. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara