Policia gjen 87 shpërthyes bombash në stacionin kryesor

12:50 | 22 Prill 2019

Policia e Shri Lankës gjeti 87 shpërthyes bombash në stacionin e autobusëve në qytetin më të madh të vendit, pas shpërthimeve të tmerrshme që vranë 290 vetë të dielën e Pashkëve.

Detonuesit u zbuluan të hënën në një stacion autobusi privat të vendosur në lagjen Pettah të Colombo, tha policia. Zyrtarët fillimisht gjetën vetëm një duzinë pajisje, por më vonë gjetën 75 të tjera, ndërkohë që pastruan grumbullimin e plehrave, transmeton portali arbresh.info.

Policia nisi një hetim lidhur me incidentin. Është e paqartë nëse pajisjet kishin të bënin me bombardimet e shumta të koordinuara që ndodhën në të dielën e Pashkëve.

Gjithashtu u godit një kompleks apartamentesh. Një tjetër bombë u zbulua më vonë pranë Aeroportit Ndërkombëtar të Colombo dhe me sukses u shpërbë.

Gjithsej 24 vetë u arrestuan në lidhje me sulmet, por asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë deri tani. Disa zyrtarë qeveritarë thanë se autorët ishin ekstremistë islamikë lokalë të ndihmuar nga grupe ndërkombëtare./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale