OBSH: Në disa vende punonjësit shëndetësore nuk janë vaksinuar fare

07:17 | 7 Prill 2021

Kreu i OBSH-së, Tedros Adhan Ghebreyesus, vazhdoi kritikat ndaj shpërndarjes së vaksinave kundër koronavirusit, ku theksoi se disa vende nuk kanë marrë vaksina as për punonjësit shëndetësore dhe njerëzit më të prekshëm nga koronavirusit.

“Rritja e prodhimit dhe shpërndarja e drejtë mbeten pengesat kryesore për të ndaluar fazën akute të pandemisë,”tha Adhanom Ghebreyesus në një konferencë shtypi, transmeton portal arbresh.info

Punonjësit shëndetësore diku nuk janë vaksinuar fare, shtoi ai, duke theksuar se punëtorët shëndetësore në të gjithë botën janë të rrezikuar.

Disa vende i janë drejtuar OBSH-së në Ditën Botërore të Shëndetësisë, në raport me vaksinat.

Presidenti i Nambias tha vendi i tij i morri vaksinat nga Kina dhe India, por se është duke pritur edhe për vaksinat tjera, pavarësisht se pagou një deposit për to.

Lideri i OBSH-së siguroi që Namibia do të marr vaksinat e porositura brenda dy javësh./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara