Një asteroid do të hyjë në orbitën e Tokës

13:05 | 4 Dhjetor 2021

Një asteroid i madh që agjencia amerikane e hapësirës NASA e quan “potencialisht të rrezikshëm” do të kalojë pranë Tokës javën e ardhshme.

Bëhet fjalë për asteroidin 4660 Nereus, i cili do të hyjë në orbitën e Tokës më 11 dhjetor dhe do të jetë më afër planetit tonë se kurrë më parë. Por nuk ka asnjë arsye për panik, shkruajnë mediat e huaja transmeton arbresh.info

“Asteroidi do të kalojë pranë Tokës në një distancë prej 7.4 milionë kilometrash, kështu që nuk ka asnjë rrezik”, thotë NASA në një deklaratë, shkruan Cnet.

Madhësia e saj korrespondon me madhësinë e tre fushave të futbollit dhe i afrohet Tokës çdo dhjetë vjet ose më shumë. “Vizitat e tij të rregullta” e bëjnë atë një kandidat ideal për misionet e ardhshme robotike dhe madje edhe për miniera, pasi besohet të jetë i pasur me nikel, hekur dhe kobalt.

Edhe pse nuk është një kërcënim për momentin, Nereus po monitorohet nga agjencitë hapësinore për t’u siguruar që të mos largohet nga kursi.

Si pjesë e përpjekjeve për të mbrojtur planetin nga përplasjet katastrofike me objektet hapësinore, NASA nisi testin e ridrejtimit të dyfishtë të asteroidit (DART) javën e kaluar.

Ky mision synon të përplaset qëllimisht me një asteroid dhe të ndryshojë kursin e tij. Përplasja pritet të ndodhë në shtator të vitit të ardhshëm. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara